Datum a čas konání: 24.9.2023 09:00
Místo: SH Soběslav

Haluz Cup 2011

Úvodník

…a patří k tomu obhajoba krále střelců Matese, obhajoba nejužitečnejšího hráče turnaje Milana a především obhajoba celkového prvenství.

Jelikož nás na turnaji čekal úplně první zápas, museli jsme se na cestu vydat poměrně brzo, už před sedmou hodinou. Do Vlašimi jsme pak dorazili zhruba hodinku před zápasem, a tak jsem měli dost času na rozehrání a především zahnání únavy z brzského vstávání. Před samotným prvním zápasem se četly soupisky všech týmů, kteří se turnaje účastní a k našemu velkému překvapení se na té naší objevili tři úplně nový hráči, konkrétně pan Bouček, pan Hepka a pan Kopecký (naopak chyběli Souček, Kepka a Konečný…asi v tom bude nějaká souvislot že?). Navíc jsme sebou brali ještě mladého Rodina Chaloupku, který jel především nasát atmosféru “ostrých” zápasů a v případě, že nějaký zápas bude rozodnutý, byl připraven naskočit a sbírat zkušenosti (což se mu naštěstí také párkrát podařilo). Jelikož turnaj se hrál jako vždy systémem 3+1 a nás přijelo poměrně hodně, rozhodli jsme se, že zpočátku vyjde na jednoho až dva hráče takzvaný černý petr, tedy že jeden zápas vynechají. Později jsme však už hráli všichni.

V průběhu turnaje se na nás také přijeli podívat naši sponoři a fanoušci, konkrátně rodina Papežova, která nás navíc poctila lehkým obědem pro celý tým v podobě 3 pizz. Dále se v průběhu turnaje také oběvila Bětka s přítelem Tomášem (pro ty co nevědí, Bětka je Matesova sestra). Za tyto návštěvy a především za pizzy velice děkujeme.

Jako každy rok se po odehrání základních skupin odehrála dovednostní soutěž ve střelbě na plachtu, do které jsme vyslali Matese (jejího loňského vítěze), který nenašel přemožitele ani letos, ovšem obhajoba nebyla nikterak jednoduchá a rozhodl a druhý dodatečný rozstřel.

Čas mezi jendotlivými zápasy jsme si krátili ve vedlejší malé těločvičně, kde byl zřízen tradiční bufet. Před semifinále, kdy jsme měli dokonce dvou hodinouvou pauzu, se skupinka Mates, Papiňák, Kony a Kepi dokonce vydala ochutnat česnečku v jedné z místních hospůdek.

Turnaj jako takový jsme si samozřejmě velice užili a organizátorům patří velké díky za další skvělí zážitek. Velké díky samozřejmě patří i všem hráčům kteří se turnaje zůčastnili a přispěli tak k našemu nadlšímtu týmovému triumfu, který jsme pak máležitě oslavili v malém rodinném pacovském pivovaru společně s dalšími hráči, kteří k turnaji necestovali.

Sestava: Mary – Nesvi, Kony – Kepin, Mates, Milan, Papiňák, Michal, Filip, Robin

Takže ještě jednou díky všem hráčů, fanoušků, a pořadatelům za skvělý turnaj

Základní skupina: Pacovští Honzíci – Florbal DUREX “B” 2:1

Komentář: Hned v prvním utkání nás čekalo derby s DUREXEM, který sice nesl označení “B”, ovšem sestavou to bylo spíše na to áčko (asi proti nám chtěli nasadit silnější sestavu). Utkání jsme začali poměrně aktivně, bohužel však hned první střela na naší branku skončila v naší síti. Vyrovnání na sebe naštěstí nenechalo dlouho čekat. Postaral se o to Milan, který zužitkoval Papiňákovu přihrávku zpoza branky. Poté byla hra spíše vyrovnaná. Naštěstí misky vah tohoto utkání se pootočili na naší stranu díky Matesově překvapivé střele, kterou asi ani gólman nečekal. Poté bylo na DUREXU, jak se s touto situací popasuje. Třebaže šance si vypracoval (jedna tyčka a jeden výborný zákrok Maryho) vyrovnat se mu už nepodařilo. My jsme si tam mohli připsat první tři velice důležité body do tabulky.
Branky: Milan (1), Mates (1)
Černý Petr: Michal, Filip

***

Základní skupina: Pacovští Honzíci – Faktor Strachu 3:3

Komentář: Tak tohle utkání bylo z naší strany hodně nepovedené a soupeře jsme hodně podcenili. Něž jsme se stačili rozkoukat, bylo po chybě v obraně, kdy jsme nechali soupeře jít samotného na branku, skóre 0:1. Za chvilku to bylo ještě horší, když i druhá střela skončila v naší brance a bylo tak už 0:2. V tu chvíli jsme teprve začali něco hrát. Do první naší vyložené šance se dostal Kepin, bohužel však neproměnil. Poté se naštěstí chytil Mates a díky jeho dvou gólům bylo vyrovnáno na 2:2. Poté se dokázal prosadit i Kepi, čímž strhnul vedení na naší stranu. Místo toho, abychom naše vedení pojistili jsme spíše nabízeli další příležitosti pro soupeře. Přesto se nám naskytla výborná příležitost na pojištění výsledku, to když v poslední minutě Nesvi dorážel míček do prázdné branky, bohužel pro nás se však netrefil. A jak říká známé přísloví: “nedáš?DOSTANEŠ!” a tak se po další chybě obrany podařilo soupeři vyrovnat na konečných 3:3. V dalším zápase se budeme muset zlepšit, abychom se ještě nestrachovali o postup.
Branky: Mates (2), Kepi (1)
Černý Petr: Papiňák, Milan

***

Základní skupina: Pacovští Honzíci – Sokol Domašín 3:1

Komentář: Konečně utkání podle našeho gusta. Od začátku jsme měli hru jednoznačně pod kontrolou a byla jen otázka času kdy se nám podaří dát první gól, a to se podařilo záhy. Milanova střela přes celé hřiště zapadla přesně do vinglu soupeřovi branky. Nedlouho poté to bylo ještě veselejší, to když se dokázal prosadit Nesvák. Poprvé na turnaji jsme tak vedli o více než-li jeden gól. Toto utkání se povedlo především velmi aktivnímu Milanovi, který neustále zkoušel střely z velké dálky. A když se opět jedna z nich ujala bylo to dokonce 3:0 pro náš tým. V toto chvíli přišel i Robinův čas, který se tak mohl okusit atmosféru zápasu. A nevedlo se mu špatně, jednou se dostal do samostatného úniku, který sice neproměnil, ale pro postavení soupeře v brankovišti se jel nájezd. K jeho provedení se postavil náš expert Kepi, bohužel však neproměnil. Soupeři se poté dokonce podařilo snížil na 3:1, ovšem to bylo vše na co se zmohli a my tak mohli stavit druhé vítězství, díky němuž obsadíme konečné první místo ve skupině.
Branky: Milan (2), Nesvi (1)
Černý Petr: Kony

***

Osmifinálová skupina: Pacovští Honzíci – Florbal DUREX “A” 3:0

Komentář: Osud tomu chtěl že jsme se dnes mohli střetnout s oběma týmy DUREXU. Nám se podařilo navázat na výkon z předešlého zápasu a opět jsme hru kontrolovali. Do vedení nás poslal Kepi, který se prosadil důrazem před brankou. Vydařené střídání dvojice Kepi, Mates ještě korunoval druhý jmenovaný a poslal nás do vedení 2:0. Poté hra pokračovala klidným tempem s náznaky šancí na obou stranách. Na tříbrankový rozdíl zvyšoval Milan, když využil Filipovu nahrávku před téměř prázdnou branku. Za tohoto stavu opět došlo na Robina, který tak mohl získávat další cenné zkušenosti. Soupeři se do konce zápasu s výsledkem nepodařilo už nic udělat a tak jsem si v osmifinálové skupině připsali první vítězství a rázně nakročili za postupem do semifinále. Třešničkou na dortu může být Maryho vychytaná nula (doufáme, že nebude poslední).
Branky: Kepi (1), Mates (1), Milan (1)
Černý Petr: tentokrát jsme hráli všichni, a tak to asi už zústane do konce

***

Osmifinálová skupina: Pacovští Honzíci – Snipers Poděbrady 3:0

Komentář: Naše přání o další vychytané nule na sebe nenechalo dlouho čekat, což nás samozřejmě velice potěšilo. Skóre utkání se nám podařilo otevřít po pár vteřinách, když se zpoza branky prosadil Mates. Díky našemu výbornému taktickému výkonu se nám dařilo eliminovat šance soupeře, přičemž sami jsme si další vypracovávali. V půlce utkání se nám navíc naskytla příležitost přesilové hry, kterou také Milan zužitkoval a vedli jsme už 2:0. Dál jsme pokračovali se stylem aktivního bránění což se velice vyplácelo. Na tříbrankový rozdíl zvyšoval necelé dvě minutky před koncem Filip. Přesto že do konce utkání jsme si vypracovali ještě další dvě ložené šance, jejich neproměnění nás mrzet nemuselo, neboť soupeř na naši obranu nedokázal vyzrát. I ve druhém utkání osmifinálové skupiny jsme si tak připsali výhru 3:0, čímž ve skupině obsadíme konečné první místo.
Branky: Mates (1), Milan (1), Filip (1)

***

Semifinále: Pacovští Honzíci – Lyšováci 5:4

Komentář: Jak byl dramatický začátek tohoto utkání, tak byl dramatický i jeho závěr. Hned ve 4. vteřině jsme díky Matesově pohotové střele šli do vedení, jenže už ve 25. vteřině bylo vyrovnáno na 1:1. To však ještě nebyl konec událostem první minuty, neboť zhruba v 50. vteřině jsme díky Milanovi opět vedli 2:1. Poté se brankostroj na chvíli uklidnil. Bohužel pro nás se soupeři opět podařilo vyrovnat, když využil Michalovu chybu v rozehrávce. Netrvalo dlouho a opět jsme strhli vedení na naší stranu, tentokrát se prosadil Nesvi. Jenže soupeř se stále nevzdával. Po závaru před naší brankou skončil míček sice v síti, jenže tomu předcházelo posunutí branky a postavení jak našeho hráče tak soupeře v brankovišti. Po dlouhé poradě rozhodčí rozhodli, že gól sice neplatí, ale soupeř pojede nájezd. Ten bohužel dokázali proměnit a bylo vyrovnáno. To bylo dvě minuty před koncem, čímž se začalo schylovat opět k dramatu. Zhruba minutku před koncem to s nám totiž vypadalo poměrně nedobře, jelikož soupeř se poprvé v utkání dostal do vedení. Naštěstí ve svém středu máme Milana, který se patřičně nahecoval a začal úřadovat. Nejprve pul minutky před koncem prošel přes dva hráče a předložil míček Matesovi před prázdnou bránu, pro nějž už vyrovnání bylo povinností. A zhruba 15 vteřinek před koncem to Milan vzal na sebe a po přesné střele do vinglu rozhodl o našem vítězství. Po roce si tak můžeme opět zopakovat finálovou účast a opět proti stejnému soupeři, tedy týmu FBC Chvalburg.
Branky: Mates (2), Milan (2), Nesvi (1)

***

Finále: Pacovští Honzíci – FBC Chvalburg 5:4 (3:1;2:3)

Komentář: Před zápasem jsem se pomalovali týmovými barvami a vyrazili do boje, v němž nám měl soupeř co oplácet (loni jsme ho ve finále porazili). Toto utkání se jako jediné na turnaji hrálo na 2×10 minut. Ale teď už k samotnému utkání. Od počátku bylo vidět že jde o finálový zápas a žádný tým se nechce dopustit chyby, přesto však mělo utkání velmi dobré tempo. Dlouhou dobu byl stav stále nerozhodný, třebaže šance byly na obou stranách (tu asi největší z našeho týmu nevyužil Papiňák). Zhruba až v 8. minutě se začal ukazatel skóre pohybovat a naštěstí pro nás v náš prospěch. Do vedení nás dostala ukázková kombinace trojice Nesvi, Papiňák a zakončujícího Milana, která přihrávkami na jeden dotek vyšachovala soupeře. Vedoucí gól nám vlil energii do žil a o necelou minutku déle zaúřadovala pro změnu úderná dvojice Mates, Kepin, kdy se v rozmezí pár vteřin dokázali prosadit oba jmenovaní. Tříbrankový náskok donutil soupeře k oddechovému času. My jsme si říkali že hlavně nesmíme polevit a dál hrát jako doteďka, hlavně nedovolit soupeři do přestávky snížit. To se bohužel nepovedl a zhruba 5 vteřinek před přestávkou využil soupeř rozehrávku volného úderu a snížil na 3:1. Inkasovaný gól “do šatny” nás samozřejmě mrzel, ale pořád jsme měli náskok dvou. O přestávce došlo na výměnu stran a samozřejmě další taktické pokyny. Naším cílem bylo dál aktivně bránit (především hráče Bohunu, jehož střely z dálky vždy představovali velké nebezpečí) a pokud možno přidat další branky. A to se nám také podařilo, konkrétně se o to postaral kapitán Nesvi v nějaké 2. minutě. Na soupeři však bylo vidět, že svou kůži nechce dát lacino a dál velice aktivně útočil a střílel v podstatě z každé pozice. Zhruba v polovině druhé půle jsme si pak vybrali černou chvilku. Nejdříve z další rozehrávky volného úderu soupeř snížil na 2:4 a o necelou půlminutku déle to bylo už jen o gól, to když jsme poprvé pustili ke střele Bohunu a ten e nemýlil. Jenže mi máme naštěstí ve svém střed Milana (později vyhlášeného nejužitečnějším hráčem turnaje), který nám svým 9. gólem na turnaji zajistil opět dvoubrankový náskok. Jenže ani to soupeře nepoložili, a když Papiňák nevyužil svou druhou velkou šanci v zápase, přišlo další snížení. V posední minutě soupeř dokonce riskoval hru bez brankáře a vypracoval si opravdu drtivý tlak. Dokonce se mu naskytla příležitost vyrovnání doslova na zlatém podnose, jenže Ježda (později vyhlášen nejlepším střelcem turnaje s 10 góly) na kterého vzývala prázdná brána trefil jen tyčku. A jelikož i další závary před naší brankou jsme ustáli, mohli jsme se radovat z celkového vítězství a obhajoby loňského prvenství.
Branky: Milan (2), Mates (1), Kepi (1), Nesvi (1)

1. Florbal Soběslav 4 31:17 10
2. TJ Sokol Chýnov 4 31:24 9
3. Pacovští Honzíci A 4 16:14 9
4. FBC Písek B 4 15:18 9
5. FBC Došwich Milevsko B 4 23:18 8
6. 1. Fbk Tábor 4 27:16 6
7. TJ Šumavan Vimperk 4 23:22 6