Open Game 2013

Open Game s příchutí bronzu

Již tradičně zakončují Pacovští Honzíci svou florbalovou sezónu turnajem HUMMEL Open Game, který se koná vždy koncem června v Brně, a bývá označován jako neoficiální mistrovství České Republiky amatérských mužstev. Nejinak tomu bylo i letos, kdy se turnaj za účasti 50-ti týmů ze všech koutů naší vlasti, ale i týmů ze Slovenska, Rakouska či Maďarska, uskutečnil od 27. 6. do 30. 6. 2013.

Tým Honzíků chtěl po pěti předchozích účastech prolomit brány čtvrtfinále a konečně si na turnaji zahrát o medaile. Losování přiřadilo Honzíky do skupiny D společně s týmy FBC Hradec nad Moravicí, FBC Ressler Boys, Sokol Syrovice a Retro. Zápasy v základních skupinách probíhaly v prvních dvou dnech turnaje a měli pouze určit nasazení týmů do dalších bojů.

Čtvrtek 27. 6. 2013
Na úvod turnaje čekal Honzíky souboj se slovenským týmem Retro, s níž svedl tým úspěšnou bitvu již v loňském roce a stejně se Honzíkům dařilo i letos, když si na úvod turnaje připsali celkem poklidnou výhru 6:3.
Po tomto zápase čekalo na Pacovské florbalisty mnohem větší sousto a sice tým FBC Hradec nad Moravicí, jenž obhajuje prvenství z předchozích dvou ročníků turnaje. Honzíci v zápase dlouho vedli, především díky neuvěřitelným zákrokům Jana Mareše, a už to vypadalo, že si připíšou překvapivou výhru. Jenže v posledních vteřinách se soupeři podařilo ve vlastním oslabení vyrovnat a výsledek byl 4:4 byl pro Honzíky na první pohled velmi krutý, avšak před zápasem s bodem počítal málokdo.

Pátek 28. 6. 2013
Druhý den ráno čekal Honzíky tým FBC Ressler Boys z Prahy. Tým byl po výsledcích předchozího dne zdravě nabuzen a odhodlám poprat se o první místo ve skupině zaručující snazšího soupeře v dalších bojích. Soupeře z Prahy dokázali Honzíci celkem jednoznačně porazit poměrem 9:1.
Před posledním zápasem ve skupině s týmem Sokol Syrovice bylo jasné, že Honzíci potřebují vyhrát minimálně od 13 branek aby o skóre na prvním místě předběhli tým z Hradce. Honzíci nakonec své vystoupení v základní skupině zakončili drtivou výhrou 17:2 a zajistili si tak první místo ve skupině s celkovým skóre 36:10.

Sobota 29.6. 2013
Dalo by se říci, že turnaj pořádně začínal sobotními zápasy. Neboť od této chvíle prohra znamenala konec v turnaji. Honzíci díky postupu z prvního místa nemuseli hrát ranní kvalifikační zápasy a byli rovnou nasazeni do 1. kola. V něm se střetli s týmem Los Cocoteros, který musel nejprve projít přes kvalifikační zápas. Hrozbu prvního vyřazovacího zápasu Honzíci bez větších obtíží zvládly a po výhře 10:4 postoupili do večerního osmifinále.
V něm byl Honzíkům soupeřem tým Los Bambulos. A s nadějemi na postup do dalších bojů to dlouho vypadalo velmi špatně, neboť po většinu zápasu Honzíci pouze dotahovali nepříznivé skóre. Až v posledních dvou minutách se Honzíci konečně dostali do vedení a gólem v poslední minutě do prázdné branky na 9:7 stvrdili svůj postup do nedělního čtvrtfinále.

Neděle 30. 6. 2013
Postupem do čtvrtfinále si Honzíci splnili svůj cíl, avšak končit se jim rozhodně nechtělo, navíc když soupeřem pro čtvrtfinále byl tým Unihockey Team Schlackenwerth, s nímž Honzíci na loňském turnaji sehráli vyrovnaný zápas ve skupině. Na tento zápas přijela tým podpořit také početná skupina fanoušků. Honzíci vědomi si možnosti prolomení čtvrtfinálových nezdarů přistoupili k utkání velmi zodpovědně a soupeři zpočátku nedávali mnoho příležitostí, navíc si postupem času díky podařeným brejkům vytvořili třígólový náskok. Soupeř v závěru sice mohutně dotahoval, ale na více jak dvě braky se nezmohl a Honzíci tak po vítězství 3:2 poprvé postoupili do semifinále turnaje.
V semifinále čekal Honzíky jeden z hlavních favoritů celého turnaje tým Saigon, s nímž Honzíci vypadli loni v osmifinále a tak měli tomuto soupeři co vracet. Od začátku však bylo patrné, že více kvality je na straně Saigonu, který dominoval především ve druhém poločase a po jasném výsledku 3:8 tak na Honzíky „zbyl pouze zápas o bronzové medaile“.

Zklamání ze semifinálového vyřazení se sice ještě zračilo ve tvářích Pacovských florbalistů, avšak vidina historického úspěchu v podobě medaile byla dostatečnou motivací do posledního zápasu turnaje. Druhým poraženým semifinalistou byl tým Sexy bonbonky složený převážně z bývalých brněnských florbalistů. Vstup do zápasu vyšel lépe Honzíkům, kteří jako první dokázali vstřelit branku a získané vedení již do závěrečného hvizdu nepostili. Po výhře 6:3 dokázal tým nejenom poprvé v historii zakončit sezónu vítězným zápase, ale především vybojovat velice cenné 3. místo.

Sestava Pacovských Honzíků na turnaji byla následující:
Jan Mareš, Marek Kubů – Ondřej Toman, Jan Paták; Miroslav Vlach, Michal Jirků; Jan Papež, Filip Souček – Matěj Doubek, Milan Buřič, Martin Nesvačil, Jan Tomšů, Petr Diviš

Tým Pacovských Honzíků by rád poděkoval všem fanouškům kteří tým podpořili přímo v Brně na turnaji, především těm kteří se zhostili rolí fotografů (fotografie je možné shlédnout na http://pacovsti-honzici.rajce.idnes.cz/). Dále by tým také rád poděkoval všem sponzorům, kteří svými dary umožnili týmu dosáhnout tohoto úspěchu (Město Pacov, HD Servis a Anna Chaloupková).

Autor: Papiňák